Halifeli Köyü Web Sitesi

Coğrafi Durum

kroki

Köyümüzün bulunduğu yeri kısaca belirtmek istersek yukarıdaki gibi bir coğrafi konum oluşmaktadır.

Amasya merkezine 45 km uzaklıktadır. Kuzeyinde Sakarat dağı,  önünden Kuruçaydan başlayarak Yeşilırmağa uzanan Deliçay geçer. Güney yamacında ise Sarıtaş dağı vardır. Köyün önündeki ovaya Amasya’nın coğrafi kaynaklarında Aydınca ovası denilmektedir. Bunlardan kısaca aşağıda bahsedelim.
Sakarat Dağı:
Amasya Ferhatarası Vadisi’nden başlayarak Yeşilırmak ve Kelkit Çayı’nın arasından Köse Dağına kadar dayanır. En yüksek noktası 1.956 m ile Cami Tepesidir.
Sarıtaş Dağı:
Yeşilırmak ile Deliçay arasındadır. Deliçay’ın Yeşilırmak’a karıştığı noktada başlayıp Kuruçay’da biter.En yüksek yeri deniz seviyesinden 1.159 m olan Sarıtaş Tepesi’dir.
Aydınca Ovası :
Denizden ortalama yüksekliği 700 m dir. Ortasından Deliçay geçmektedir. Mikroklima iklime sahip ova 4.000 hektar alanı kaplamaktadır. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Fakat köyümüzde karadeniz ikliminden çok bir geçiş iklimi görülür. Bazı yıllar yaşanan yağmur azlığı nedeniyle de hayvancılık önemli zararlar görür.Köyümüz eskiden
tarih kitaplarında ‘Yavaş nahiyesi’ olarak  bilinen bölgeye bağlı olan bir köy olarak geçermiş.Bu Yavaş Nahiyesinin merkezi Ezinpazar köyü olarak geçermiş.Çevre köylerdeki yöre halkı bu bölgeyi Öz Nahiyesi olarak ta bilmektedir.

Bir Cevap Yazın