Halifeli Köyü Web Sitesi

Amasya’nın elma döneri

2013-11-16-amasya-elmasi-doner-oldu

Feshane’deki Amasya günleri Festival alanında Amasya‘ya dair birçok ürün sergilenirken, en dikkat çekici lezzet ise elma döneri olmuştu.

Büyük ilgi gören Amasya Günleri’nin hafta sonu ziyaretçi akınına uğramıştı. Bu yıl ilki düzenlenen Feshane Amasya Günleri’nde Amasya‘ya özgü birçok ürün sergilendi. Aralarında elma, bamya, kuşburnu marmelatı ve topuz kebabı gibi tatların olduğu yiyeceklerin yanı sıra şehzade sedirleri ve oymacılık ürünleri de stantlarda ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Birçok ürünün sergilendiği festival alanında bir tatlıcı tarafından yapılan elma döneri ise yiyenleri adeta mest etti. Dünyaca ünlü Amasya elmasından yapılan elma döneri tamamen doğal bileşenlerden oluşuyor. İçerisine fıstık, fındık ve ceviz parçalarının konulduğu elma döneri, ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekti. SadeceAmasya‘da yapılan bu ilginç dönerin mucidi Ahmet Usta, dönerin vatandaşlar tarafından beğenildiğini söyleyerek, “Dünyaca meşhur elmamızı faklı bir şekle sokup halka sunmak istedim. Aklıma döner yapıp satma fikri geldi ve oldukça da beğenildi” diye konuştu.

Ahmet Usta, ziyaretçilere ve gazetecilere elma döner ikram etmeyi de ihmal etmedi.

“AMASYALILAR’IN SICAKKANLILIĞINA HAYRAN KALDIM”

Feshane Amasya Günleri’nin organizatörü Sezer Turan, etkinlik öncesi yaşanılan tatlı zorluklardan bahsederken, Amasya halkına ve şehrin güzelliklerine duyduğu hayranlıktan bahsetti. Turan, “Festival öncesi birçok defa Amasya‘ya gittim ve Amasya‘nın adeta bir açık hava müzesi olduğuna şahit oldum. Daha önce 13 farklı medeniyete ev sahipliği yapmış şehrin tarihi dokusuna hayran oldum” diye konuştu.

Şehrin insanlarıyla tanıştıktan sonra şehrin huzuruna ve insanların sıcakkanlılığına şahit olduğunu belirten Turan, bu sıcaklığın İstanbul’a taşınması konusunda hevesinin arttığını söyledi. Turan, “BuradaAmasya‘nın meşhur yiyeceklerini, içeceklerini ve kültürel güzelliklerini tanıtmaya çalışıyoruz. Akşamları insanlara Amasya yöresine ait türkülerden oluşan müzik ziyafeti sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Turan, Amasya‘nın ilk kez Feshane’de yer aldığını ifade ederek, bundan sonraki yıllarda çok daha güzel organizasyonlara imza atacaklarını belirtti.

Arşivden